25 פבר, 2020
                         077-2315758
וישנגרד צבי - משרד עורכי דין
עמוד הבית מידע שימושי פשיטת רגל של אדם פרטי - מה לעשות?

פשיטת רגל של אדם פרטי - מה לעשות?

פשיטת רגל מוגדרת כאשר נוצר מצב בו אדם אינו יכול לשלם את חובותיו, על כן, נכון הדבר גם עבור אדם פרטי ולא רק עבור בית עסק. פקודת פשיטת הרגל למעשה נוצרה, על מנת לאפשר לאדם, שאין ביכולתו לשלם את החובות שלו לנושים מסוימים, לעמוד על הרגליים, ולנסות להחזיר את חובותיו בדרך הנכונה והריאלית עבור כל הצדדים. על כן, אדם פרטי הנקלע למצב קשה מבחינה כלכלית, יכול להכריז על עצמו בנסיבות מסוימות כפושט רגל.

אדם פרטי יכול להגיע למצב בו אינו יכול לשלם את חובותיו ממגוון סיבות, כמו התנהגות כלכלית לא נכונה ולא מאוזנת, ביצוע עסקאות גדולות שלא החזירו את ההשקעה בהן, או מצב בו אחד מבני המשפחה לא כשיר לעבודה, בגלל מצב בריאותי או נפשי. במקרים כאלו, יכול להכריז האדם על עצמו כפושט רגל, אך חשוב לזכור כי להכרזה זו יש מחיר על ההווה והעתיד של החייב ולכן, ישנם מספר דברים שצריך לעשות בעת פשיטת רגל של אדם פרטי, כמו היוועצות בעו"ד והבנת התהליך והשלכותיו.


היוועצות בעו"ד מומחה

קושי כלכלי בשנים האחרונות, במיוחד לנוכח המשבר העולמי הכלכלי הגלובאלי, הוא מנת חלקם של חלק נכבד באוכלוסייה ועל כן חשוב להיוועץ במומחה, כדי להבין אם אתם באמת על סף פשיטת רגל. אמנם, פשיטת רגל נועדה לעזור לכם להסדיר את החובות, אך היא מגיעה עם הגבלות מסוימות, שיכולות להשפיע עליכם בעתיד. ההגבלות כוללות, איסור על שימוש בהמחאות , איסור על שימוש בכרטיסי אשראי, עיכוב יציאה מהארץ, ובנוסף הכתמת שמכם, והגבלות בעתיד של הטבות שהבנק נותן, כגון הלוואות ומסגרת אשראי.

על כן, החשיבות של היוועצות בעו"ד מומחה לאורך התהליך, יכולה לעזור לכם מאוד. במקרה ואתם אכן מתאימים להיות מוכרזים כפושטי רגל, ישנו תהליך ארוך ומורכב אותו אתם נאלצים לעבור. עו"ד מטעמכם יוכל להדריך אתכם בהליך זה ולהפוך אותו למהיר יותר, יעיל יותר ויספק הגנה מרבית שלכם אל מול החוק ואל מול הנושים. באופן זה תוכלו להרוויח ידע ויוכלו להיפתח בפניכם דרכי פעולה שונות ומגוונות, שיסדירו את מצבכם הכלכלי על הצד הטוב ביותר, כך שתוכלו לפתוח דף חדש במהרה.

שלבי ההכרזה על פשיטת רגל

מטרת הגשת הבקשה היא למעשה להגיע למצב בו אתם מקבלים את צו "הפטר" הפוטר אתכם מכל חובותיכם. לאחר היוועצות בעו"ד ובליווי שלו, עליכם להגיש בקשה לצו כינוס. תהליך זה בוחן אם אתם אכן פושטי רגל, ויותר מכך, גורם לעיכוב כל הליך נגדכם, כמו עיקולי הוצאה לפועל וחברות ביטוח.

מרגע זה יכולה לעבור תקופה של חצי שנה, עד שנקבע דיון בעניין פשיטת הרגל, והאדם יעבור תשאול וחקירה על מנת להבין את מצבו הכלכלי הנוכחי. במידה ולא הוסדרו החובות באופן פרטי בין החייב לבין נושיו, יכול להכריז בית המשפט על החייב כפושט רגל, ואז עוברים כל נכסיו לנאמן, שתפקידו להחזיר באמצעותם את החובות לנושים. במקביל, ניתנת האפשרות לבנות תכנית תשלומים קבועה, הנקבעת עפ"י הוצאותיו והכנסותיו של פושט הרגל, על מנת להסדיר את חובותיו.

לאחר מכן, יוכל פושט הרגל להגיש בקשת פטר לבית המשפט, הנקבעת עפ"י האופן בו הגיע למצב של חובות – האם נעשה בתום לב או לא, מידת נכונותו להסדיר את חובותיו והתנהגותו במהלך התהליך. במיוחד בשלב זה תועיל התערבותו של עו"ד מומחה, אשר יכול לזרז את ההליך ולהתערב לטובתו של החייב, במידה ואינו יכול לעמוד בהסדרים שנקבעו עבורו. במקרה זה ידון בית המשפט בעניינים האמורים, ובמידה ויחליט לתת פטור מחובות, יוכל החייב להתחיל דף חדש.