25 פבר, 2020
                         077-2315758
וישנגרד צבי - משרד עורכי דין
עמוד הבית מידע שימושי פשיטת רגל - כל מה שחשוב לדעת על צו הפטר

פשיטת רגל - כל מה שחשוב לדעת על צו הפטר

צו הפטר זהו אישור ניתן לחייב מטעם בית המשפט במצב של פשיטת רגל , כאשר נראה כי מוצו כל הדרכים שלו לשלם את חובותיו לנושיו. צו הפטר בעצם מהווה סיום של תהליך פשיטת רגל , מפני שהוא פוטר את החייב מחובותיו, ומאפשר לו להתחיל את חייו העסקיים מחדש.

לאור זאת, נשאלת השאלה - כיצד יכול בית המשפט לקבוע שבאמת לא נותרו לחייב משאבים לשלם מהם את חובותיו, ולפטור אותו מהם? וחשוב מכך - מדוע בתהליכי פשיטת רגל מסויימים עתירות ההפטר נדחות על ידי בית המשפט, ובפעמים אחרות לא?

על שאלות אלו, ושאלות נוספות שנוגעות להפטר בעת פשיטת רגל ננסה לענות בכתבה זו.
פשיטת רגל - מתי מקבלים צו הפטר ?

באופן כללי, תהליך של פשיטת רגל נעשה במטרה להחזיר לכל אחד מהנושים של החייב את הסכום המירבי של חובו. דבר זה נעשה באמצעותו של כונס נכסים שממונה מטעם בית המשפט, ואשר אחראי לחלק את רכושו של אדם במצב של פשיטת רגל באופן שווה והוגן בין נושיו, ובהתאם לתקנות החוק.

מתן צו הפטר מטעם בית המשפט, פירושו הוא, שהחייב משוחרר מחובותיו ואינו נושא עוד באחריות עליהם. בכל מצב של פשיטת רגל בית המשפט שואף להעניק הפטר, כל עוד ניתן להוכיח בפניו שהחובות נצברו בתום לב ושולמו כמיטב יכולתו של החייב. עם זאת, לעיתים הכנסתו של אדם שעובר פשיטת רגל מאפשרת לו להמשיך להחזיר את חובותיו, ובמקרים כאלה צו ההפטר ניתן בתנאי שהחייב יקפיד על תשלום חודשי קבוע לנושיו עד סגירת החוב.פשיטת רגל - מתי צו הפטר אינו עובר אישור?

למרות כל האמור לעיל, במקרים מסויימים בית המשפט דוחה עתירה לקבלת הפטר בעת פשיטת רגל . בדרך כלל הדחיה מבוצעת כתוצאה מאחת ההתרחשויות הבאות - או שבית המשפט אינו משתכנע בכך שהחייב אינו מסוגל לשלם עוד לנושיו, או שבית המשפט סבור שהחובות נצברו שלא בתום לב.

לדוגמא מקרה שבו אדם נוהג באופן פזרני או בלתי הוגן, מתוך הנחה שבמצב של פשיטת רגל הוא יקבל הפטר, נחשב לצבירת חוב שלא בתמימות לב, ולכן העתירה להפטר של אדם זה לא תזכה לאישור והוא יוותר להתמודד עם חובותיו בעצמו. כמו כן, אנשים אשר מואשמים במרמה, הפרת החוק או שכבר עברו פשיטת רגל בעבר, גם הם בעלי סיכוי נמוך ביותר לזכות באהדת בית המשפט ולקבל הפטר.