21 ספט, 2019
                         077-2315758
וישנגרד צבי - משרד עורכי דין
עמוד הבית מידע שימושי

מידע שימושי

ברגל ימין: כך תעברו את הליך פשיטת הרגל בשלום

מהו צו כינוס נכסים? מה זה פשיטת רגל? האם חלק מחובותיכם עשויים להימחק לצמיתות? האם יש לכך השלכות על העתיד החברתי-כלכלי וכיצד יוצאים מהפלונטר הכלכלי אליו נקלעתם?

עו"ד צבי וישנגרד, העוסק בייצוג חייבים בהליכי ההוצאה לפועל ופשיטות רגל, פותר לכם את כל השאלות שתמיד רציתם לשאול בנוגע להליך הלא פשוט. "פשיטת רגל היא מתנה שמעניק המחוקק לחייבים – נצלו אותה בתבונה".

הרפורמה החדשה בהליכי פשיטת רגל מסייעת רבות לחייבים להביא לקיצן את התסבוכת הכלכלית ולפתוח דף חדש ללא חובות.
קרא עוד...

הגשת בקשה לפשיטת רגל

הכרזה על פשיטת רגל נועדה לעזור לאדם להסדיר את חובותיו, ע"י העברת הנושא לממונה אובייקטיבי המסתמך על החוק. מטרתה של ההכרזה היא להחזיר את החובות לנושים, ולאפשר לאדם לאזן את מצבו הכלכלי, לעמוד על הרגליים ולהתחיל דף חדש. בנוסף, צבירת חובות של אדם פרטי או עסק, משפיעה על מצבו הכללי של המשק ולכן, התערבות מוסדית וציבורית בעניין זה, יכולים להיות מועילים לאיזונו של המצב הכלכלי, הציבורי והלאומי.

הגשת בקשה לפשיטת רגל היא תהליך ארוך, המורכב מכמה שלבים עיקריים. כמו כל הליך בירוקראטי, גם כאן, מחייבת הבקשה את האדם למלא טפסים, להמתין בסבלנות, לעבור תחקורים ותשאולים ולהיות אחראי ומאורגן. כך או כך, ניתן ואף מומלץ להתייעץ עם עו"ד מומחה לפני תחילת התהליך או במהלכו, על מנת לקבל הכוונה מקצועית ויעילה, מה שיוכל לזרז את התהליך ולהחזיר את המצב הנורמאלי על כנו.

קרא עוד...

פשיטת רגל של אדם פרטי - מה לעשות?

פשיטת רגל מוגדרת כאשר נוצר מצב בו אדם אינו יכול לשלם את חובותיו, על כן, נכון הדבר גם עבור אדם פרטי ולא רק עבור בית עסק. פקודת פשיטת הרגל למעשה נוצרה, על מנת לאפשר לאדם, שאין ביכולתו לשלם את החובות שלו לנושים מסוימים, לעמוד על הרגליים, ולנסות להחזיר את חובותיו בדרך הנכונה והריאלית עבור כל הצדדים. על כן, אדם פרטי הנקלע למצב קשה מבחינה כלכלית, יכול להכריז על עצמו בנסיבות מסוימות כפושט רגל.

אדם פרטי יכול להגיע למצב בו אינו יכול לשלם את חובותיו ממגוון סיבות, כמו התנהגות כלכלית לא נכונה ולא מאוזנת, ביצוע עסקאות גדולות שלא החזירו את ההשקעה בהן, או מצב בו אחד מבני המשפחה לא כשיר לעבודה, בגלל מצב בריאותי או נפשי. במקרים כאלו, יכול להכריז האדם על עצמו כפושט רגל, אך חשוב לזכור כי להכרזה זו יש מחיר על ההווה והעתיד של החייב ולכן, ישנם מספר דברים שצריך לעשות בעת פשיטת רגל של אדם פרטי, כמו היוועצות בעו"ד והבנת התהליך והשלכותיו.

קרא עוד...

מידע על פקודת פשיטת הרגל

יוזמת האדם הפרטי קיבלה תאוצה ותהודה, במהלך מאה השנה האחרונות והפכה לזמינה עבור כל אדם הרוצה להיות עצמאי ולפתוח בית עסק. אך המציאות בשטח הרבה פעמים טופחת על פניהם של בעלי העסקים, ורובם מוצאים את עצמם על סף סגירת העסק, בשלבים המוקדמים של פתיחתו ובמצב בו הם נאלצים להכריז על פשיטת רגל. פקודת פשיטת הרגל נועדה על מנת להגדיר ולהסדיר מצב בעייתי זה ולאפשר לכל הנוגעים בדבר לחזור לשגרת חיים יציבה.

עפ"י פקודת פשיטת הרגל, ההגדרה של פושט רגל היא מצב בו אדם, אינו יכול להסדיר את החובות שלו ואינו מסוגל לעמוד בהתחייבויותיו כלפי ספקים ובתי עסק שונים. במקרה כזה עוברת פשיטת הרגל אל אחריותו של הכונס הרשמי באגף האפוטרופוס הכללי, שמהווה גורם מפקח, אובייקטיבי ונטול אינטרסים לצד כזה או אחר. אותו גורם מפקח מונע למעשה עפ"י כוחו של החוק המסדיר עניין זה, ולעיתים נדרשת התערבות של ממונה מטעמו או של בית משפט מחוזי.

קרא עוד...

חוק פשיטת הרגל

חוק פשיטת רגל הינו הליך משפטי מורכב ומפורט אשר נועד לשמור על כלכלה וחברה יציבות, צודקות ומתפקדות. החוק הוחל במדינת ישראל ובהתאם לפקודת פשיטת רגל החל משנת 1980, וכן קשור בתקנות פשיטת רגל משנת 1985. הליך משפטי זה עוסק במצב בו חייב אינו מסוגל לשלם את חובותיו לנושיו, ומבקש לקבל סיוע והגנה חוקיים מפניהם. מכאן שחוק פשיטת הרגל נועד לייצג את זכויותיהם של שני הצדדים, החייב והנושים, ולהעניק לחייב הזדמנות להתחלה עסקית חדשה באמצעות כינוס נכסיו וחלוקתם באופן מרוכז, מסודר ויעיל לנושים. זאת בהתאם לסדרי העדיפות המפורטים בחוק.

ההליך עצמו מורכב מארבעה שלבים בסיסיים - בקשה להליך, צו כינוס, הכרזה על פשיטת רגל וצו הפטר. הגוף האחראי והמפקח על חוק פשיטת רגל הינו משרד המשפטים, המוכר ככונס הרשמי ומתפקד כנאמן להליך בבית המשפט המחוזי או כמפקח על נאמן פרטי שבית המשפט מינה.

קרא עוד...

טיפול בהליך פשיטת רגל: למה זקוקים לעורך דין?

השאיפה של כל אדם היא להימנע מכך, אבל העובדה היא שפעמים רבות זהו המוצא היחידי. לעיתים, החובות של אדם לנושיו רק מתגברים, כך שדומה שאין לו ברירה אחרת אלא להכריז על פשיטת רגל. מרגע זה, למעשה מתחיל הליך שלם, אשר השאיפה היא לסיים אותו במצב של הפטר, כלומר, כשהחובות נמחקים להם. כדי שזה יקרה, נדרש כמעט תמיד טיפול של גורם מקצועי בתחום. אותו איש מקצוע הוא לרוב עורך דין.

על המורכבות שבפשיטת רגל

הנקודה הראשונה שחשוב להזכיר היא שהליך פשיטת רגל היא מצב מורכב, שעלול להימשך חודשים על גבי חודשים. הוא מתחיל עם הגשת הבקשה לבית המשפט, אשר אליה נדרש לצרף לא מעט טפסים. בין השאר, המדובר הוא בדוח''ות אשר מסכמים את ההון העצמי של האדם, כמו גם את רשימת הגורמים להם חייב הוא כסף. בהמשך לכך, נדרש ממנו גם להגיש תצהיר, אשר מפרט בדיוק כיצד הגיע למצב הזה, לשיטתו. מיותר להדגיש שחובה שהטפסים הללו ימולאו במידת האמינות הגדולה ביותר, ללא כל ניסיון הטיה – הגורמים הרלוונטיים יבדקו זאת, ועלולים להעניש את מי שחורג מההוראות.

קרא עוד...

חשיבות ההכרזה על פשיטת רגל לצרכי הגנה מנושים

המציאות הכלכלית של 2013 אינה מסבירה פנים עבור רבים מאיתנו. כשההוצאות המחיה עולות, גדלים גם הסיכויים להיכנס לחובות. בהקשר הזה, וכאשר ברור שאין יכולת להשיג את הכספים הנדרשים, נותר לא פעם פתרון אחד לצורך הגנה מנושים, והוא הכרזה על פשיטת רגל.

משמעותה של פשיטת הרגל

פשיטת רגל, אם כן, היא הכרזה פורמלית על כך שלאדם אין ברגע נתון את היכולות הכלכליות המאפשרות לו לפדות את חובותיו. המטרה העיקרית שהוא בכלל יעשה זאת היא לצורך קבלת אותה שכבת הגנה, שתאפשר לו מעט מרווח נשימה. היא תמנע מאותם נושים לדרוש "בכוחניות" את הכספים, ותעניק להם אותם לרוב, על פי החלטת בית המשפט, כחלק מהליך כינוס נכסיו של החייב.

קרא עוד...

צו עיכוב יציאה מהארץ וביטולו

סעיף 14 ( א) לחוק ההוצאה לפועל קובע כדלקמן:

"היה לרשם ההוצאה לפועל יסוד להניח שהחייב עומד לצאת את הארץ בלי לפרוע את החוב או להבטיח את פירעונו, רשאי הוא לצוות על עיכוב יציאתו מן הארץ..."

סעיף זה עומד בניגוד לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו הקובע כי "כל אדם חופשי לצאת מישראל".

קרא עוד...

מקומו של בן זוג במצב של פשיטת רגל

פשיטת רגל זהו מצב משפטי המוגדר בחוק, כמצב שבו אדם יורד מנכסיו, ואינו מסוגל לפרוע את חובותיו לנושים שלו. כאשר אדם מבקש להכריז על פשיטת רגל מתרחש התהליך הבא - כל הונו מכונס על ידי כונס נכסים, אשר תפקידו הוא לחלק את הרכוש של החייב בין נושיו, על פי סדר חשיבות קבוע מראש. במקביל לכך, מוטלות על החייב שעובר פשיטת רגל מגבלות רבות, אשר מונעות ממנו להעלים רכוש מעיני הכונס ולהימנע מתשלום על ידי בריחה מהארץ.
קרא עוד...

הוצאה לפועל - כל המשמעויות של חייב מוגבל באמצעים

בפסקי דין בדבר תשלום חובות, קורה לא אחת, שהסכום שנקבע על ידי בית המשפט לתשלום הוא סכום שהחייב אינו מסוגל לעמוד בו. במקרה זה, על החייב לפעול בדרך הבאה אם אין הוא רוצה להיכנס למאסר בהוראה של הוצאה לפועל - חייב אשר אינו מוסגל לשלם את החוב שנקבע לו, יכול לפנות אל ראש הוצאה לפועל ולבקש ממנו שיכיר בו כחייב מוגבל באמצעים.
קרא עוד...

מהי פשיטת רגל?

פשיטת רגל זהו מצב משפטי של אדם או חברה, שבו הוא מצהיר שאינו מסוגל לשלם את חובותיו והמדינה מכירה בחוסר יכולת זה. היתרון העיקרי בהצהרה על פשיטת רגל היא שאדם שנמצא בסטאטוס המשפטי הזה זוכה להגנה מצד הרשויות מפני בעלי חובו.

קרא עוד...

כל המידע אודות הליכי פשיטת רגל

פקודת פשיטת רגל משנת 1980 קובעת, כי ניתן להתחיל בהליכי פשיטת רגל נגד אדם כלשהו באחד מהמקרים הבאים:

  • אם אדם צובר חובות רבים ולאחר מכן מתחמק מנושיו, הם יכולים לעתור לבית המשפט לפתיחת הליכי פשיטת רגל כנגדו.
  • ניתן להכריז פשיטת רגל על אדם אשר מואשם בהעברת מרמה.
  • במקרה שנכסיו של אדם בעל חובות מעוקלים על ידי ההוצאה לפועל, הוא יכול להכריז על פשיטת רגל .
  • במקרה שחייב כלשהו מודיע לנושיו שהוא אינו מסוגל להמשיך לשלם את חובותיו, הנושים רשאים לפתוח נגדו בהליכי פשיטת רגל .
  • ניתן לפתוח בהליכי פשיטת רגל נגד אדם שאינו נענה לכתב התראה מפני פשיטת רגל .
  • חייב יכול לעתור בעצמו לבית המשפט ולבקש להכריז על פשיטת רגל .
קרא עוד...

כיצד פותחים בתהליכי הוצאה לפועל ?

פניה אל הוצאה לפועל נעשית רק במקרה שבו בדין כלשהו התקבלה פסיקה המחייבת את ה"חייב" לשלם חוב כלשהו לזוכה במשפט. חוב זה יכול להתבטא בדרכים שונות - חוב כספי, בעלות על רכות מסויים, שטר משכנתא ועוד, והפנייה אל הוצאה לפועל נעשית על ידי הצד הזוכה במקרה שבו החוב אינו משולם.

היתרון של הוצאה לפועל הוא שגוף זה מסייע לזוכה במשפט לקבל את מלוא זכויות, המגיעות לו מתוקף החוק, ועושה זאת באופן מהיר, יעיל ומיטבי. במקביל לכך, הוצאה לפועל כגוף שעומד ברשות הממשלה פועלת באופן כזה, אשר שומר גם על זכויותיו של החייב במשפט ואינו מותיר אותו חסר אונים וחסר כל.

בקיצור - פנייה אל הוצאה לפועל זו הדרך הטובה ביותר מבחינת החוק עבור כל אחד מהצדדים, לשם טיפול בחוב שלא שולם.

קרא עוד...

הוצאה לפועל - מהי חקירת יכולת?

כאשר חוב כספי שנקבע על ידי בית המשפט אינו משולם בזמן, הזוכה באותו משפט רשאי לפנות אל הוצאה לפועל לשם עזרה בקבלת חובו. פנייה אל הוצאה לפועל זהו צעד דרסטי, אשר עלול להביא אף למאסר של הצד החייב, ולכן בדרך כלל רוב החייבים מעדיפים לשלם את חובם בזמן ולא לחכות להתערבות של הוצאה לפועל .

במקרה שבו החייב אינו בעל אמצעים מתאימים כדי לשלם את חובו, הוא רשאי להודיע על כך למוסד של הוצאה לפועל ולהתייצב בלשכת הוצאה לפועל הקרובה למקום מגוריו לחקירת יכולת.

קרא עוד...

חוק הוצאה לפועל - מהי תכליתו?

הוצאה לפועל היא הליך משפטי, אשר מאפשר לאדם לממש פסק דין שנפסק לטובתו ומקנה לו זכויות כספיות כלשהן, כמו העברה לידיו של המחאה או שטר חוב מידי הצד המפסיד. הוצאה לפועל היא מוסד שתפקידו לוודא שפסקי דין מסוג זה אכן מתממשים. המערכת של הוצאה לפועל קמה ישראל בשנת 1967, עם העברת חוק ההוצאה לפועל התשכ"ז.
קרא עוד...

פשיטת רגל - כל מה שחשוב לדעת על צו הפטר

צו הפטר זהו אישור ניתן לחייב מטעם בית המשפט במצב של פשיטת רגל , כאשר נראה כי מוצו כל הדרכים שלו לשלם את חובותיו לנושיו. צו הפטר בעצם מהווה סיום של תהליך פשיטת רגל , מפני שהוא פוטר את החייב מחובותיו, ומאפשר לו להתחיל את חייו העסקיים מחדש.

לאור זאת, נשאלת השאלה - כיצד יכול בית המשפט לקבוע שבאמת לא נותרו לחייב משאבים לשלם מהם את חובותיו, ולפטור אותו מהם? וחשוב מכך - מדוע בתהליכי פשיטת רגל מסויימים עתירות ההפטר נדחות על ידי בית המשפט, ובפעמים אחרות לא?

על שאלות אלו, ושאלות נוספות שנוגעות להפטר בעת פשיטת רגל ננסה לענות בכתבה זו.
קרא עוד...

הליכי פשיטת רגל – איך זה עובד בישראל?

כל הנושא של פשיטת רגל מוסדר בישראל בחוק פקודת פשיטת רגל 1980. על פי חוק זה, הגוף שממונה על פשיטת רגל בישראל הוא משרד המשפטים, וזאת מפני שגם המדינה עצמה, דרך משרד האוצר, עלולה להיות אחת מבעלות חובו של החייב.
במשרד המשפטים קיים אגף שנקרא הכונס הרשמי, ותפקידו הוא לייצג את האינטרסים של הציבור במקרה של פשיטת רגל . מסיבה זו, הכונס הרשמי ממונה אוטומטית לאחראי על נכסיו של החייב, וממלא תפקיד זה עד אשר פשיטת רגל שלו מאושרת על ידי בית המשפט, ומתמנה נציג מיוחד לפיקוח עליו.

קרא עוד...

הוצאה לפועל - דרכי פעולה אפשריות של הצד החייב

במשפטים בהם פסק הדין קובע כי על הצד המפסיד לשלם בכסף או בבעלות על רכוש מסויים לצד המנצח, החובה לעשות זאת חלה על החייב מיד עם קבלת הדין. לעיתים אין החייב מסוגל למלא את החובות שנקבעו לו, ולעיתים אינו מעוניין בכך. בכל מקרה, אם התשלום אינו מתקבל תוך פרק הזמן הנקוב, המנצח רשאי לפנות אל מוסד הוצאה לפועל, על מנת שיעזרו לו לקבל את זכויותיו המגיעות לו על פי חוק.

הוצאה לפועל עובדת מטעם הממשלה, ומטרתה היא להגן על האינטרסים של המנצח, ולעזור לו לקבל את התשלום שהוא ראוי לו. עם זאת, הוצאה לפועל דואגת שלא תהיה רמיסה של זכויות החייב במשפט, ובמקרים שבהם אין הוא מסוגל לשלם, הוצאה לפועל תעזור לו למלא את הדין בדרכים אחרות, על ידי איחוד תיקים או פריסת הסכום לתשלומים קטנים שיוכל לעמוד בהם.

קרא עוד...