25 פבר, 2020
                         077-2315758
וישנגרד צבי - משרד עורכי דין
עמוד הבית מידע שימושי מידע על פקודת פשיטת הרגל

מידע על פקודת פשיטת הרגל

יוזמת האדם הפרטי קיבלה תאוצה ותהודה, במהלך מאה השנה האחרונות והפכה לזמינה עבור כל אדם הרוצה להיות עצמאי ולפתוח בית עסק. אך המציאות בשטח הרבה פעמים טופחת על פניהם של בעלי העסקים, ורובם מוצאים את עצמם על סף סגירת העסק, בשלבים המוקדמים של פתיחתו ובמצב בו הם נאלצים להכריז על פשיטת רגל. פקודת פשיטת הרגל נועדה על מנת להגדיר ולהסדיר מצב בעייתי זה ולאפשר לכל הנוגעים בדבר לחזור לשגרת חיים יציבה.

עפ"י פקודת פשיטת הרגל, ההגדרה של פושט רגל היא מצב בו אדם, אינו יכול להסדיר את החובות שלו ואינו מסוגל לעמוד בהתחייבויותיו כלפי ספקים ובתי עסק שונים. במקרה כזה עוברת פשיטת הרגל אל אחריותו של הכונס הרשמי באגף האפוטרופוס הכללי, שמהווה גורם מפקח, אובייקטיבי ונטול אינטרסים לצד כזה או אחר. אותו גורם מפקח מונע למעשה עפ"י כוחו של החוק המסדיר עניין זה, ולעיתים נדרשת התערבות של ממונה מטעמו או של בית משפט מחוזי.מטרתה של הפקודה לפשיטת הרגל

מצב של פשיטת רגל מחייב הסדר חובות כלפי נושים מסוימים, שאמור להיעשות ע"י פושט הרגל, מה שמכיל בתוכו קונפליקט מסוים, מאחר ופושט הרגל נקלע למצב כלכלי בעייתי. על כן, פקודת פשיטת הרגל נוצרה על מנת לאפשר מצב בו שני הצדדים – גם הנושה וגם פושט הרגל, מגיעים להסדר עניינים בדרך היעילה והמהירה ביותר ובאים על סיפוקם.

אחת השיטות לעשות זאת, היא למעשה לגבות את חובותיו של פושט הרגל, תוך כדי ניכוס של נכסיו הקיימים השווים ערך כספי כלשהו וגביית תשלומים על פי הסדר מסוים, ובכך לשמש כמתווך, המעביר את הסכום הדרוש להסדר חובותיו, בדרך החכמה וההגיונית ביותר. למעשה, לא כל פושט רגל יכול להיערך בצורה הנכונה להסדר חובות, ודרושה התערבות חיצונית למודת ניסיון וידע, על מנת לעשות זאת בצורה הגיונית, ולכן נוסחה פקודה זו.

בנוסף, הסדר החובות של פושט הרגל, נעשה מתוך צורך לאזן את מצבם הכלכלי של הנושים ושל פושט הרגל, ולכן ההסדר בנוי באופן כזה, שלאחר החזרת החובות, יתאפשר לפושט הרגל לקום על הרגליים ולהתחיל מחדש. למעשה, הליך זה הוא הליך משפטי לגמרי, וברגע שמכריז האדם על פשיטת רגל, הוא זכאי לייעוץ משפטי אל מול הגורמים להם חייב את הכסף, מה שמעניק לו הגנה משפטית וביטחון. מטרה זו חשובה ביותר, כיוון שכאשר אדם לא מצליח לשלם את חובותיו הוא יוצר שרשרת של חובות המשפיעה על איזונו של המשק.

תהליך פשיטת הרגל

כאשר אדם מגיע למצב בו אינו יכול להסדיר את חובותיו, הוא למעשה פונה אל כונס הנכסים, שהוא הגוף הציבורי, המעניק לו שירות של טיפול בבעיותיו בצורה נכונה. פושט הרגל יכול להתייעץ בעורך דין או גורם מתאים לפני כן, על מנת להכין עצמו ולהבין איזה תהליך הוא הולך לעבור. לאחר בקשה להכרה בו כפושט רגל, כונס הנכסים בודק את הנתונים, מה שיכול לקחת מספר חודשים, ולאחר אישור שהאדם אכן פושט רגל, עוברים לשלב הבא.

חשוב לציין כי השלב הראשון חשוב מאוד, כיוון שבין היתר הוא מונע צווי עיכול של מוסדות ציבוריים שונים כמו חברות ביטוח, בנקים ותביעות שונות. השלב הבא הוא למעשה הסדרת חובותיו של פושט הרגל, המתרגמים להסדר של תשלום חודשי קבוע, שנקבע באופן ריאלי, עפ"י מצבו הכלכלי של החייב, הכנסותיו והוצאותיו. שלב זה מגיע עם הגבלות מסוימות, שנועדו לעזור לאדם לעמוד בהתחייבויותיו ולפתוח דף חדש, כמו איסור על שימוש בתשלומים, הנעשים בהמחאות בנקאיות או בכרטיסי אשראי.