25 פבר, 2020
                         077-2315758
וישנגרד צבי - משרד עורכי דין
עמוד הבית מידע שימושי מהי פשיטת רגל?

מהי פשיטת רגל?

פשיטת רגל זהו מצב משפטי של אדם או חברה, שבו הוא מצהיר שאינו מסוגל לשלם את חובותיו והמדינה מכירה בחוסר יכולת זה. היתרון העיקרי בהצהרה על פשיטת רגל היא שאדם שנמצא בסטאטוס המשפטי הזה זוכה להגנה מצד הרשויות מפני בעלי חובו.מטרותיה של פשיטת רגל

קיומו של סטאטוס משפטי כמו פשיטת רגל ממלא שתי מטרות, אשר נועדו על מנת לענות על האינטרסים של כל הצדדים המעורבים בעניין.

  1. מצב של פשיטת רגל מאפשר לחייב "לעלות בחזרה על הסוס" ולכסות את חובותיו, ללא פחד מהתנכלות מצד בעלי חובו או רשויות השלטון.
  2. פשיטת רגל עוזרת לחייב לעשות סדר בחובותיו, ולהתחיל להחזיר אותם באופן מאורגן ולפי סדר עדיפות הגיוני.


באופן זה, פשיטת רגל עונה על האינטרסים הן של החייב, הן של נושיו והן של השלטון – הנושים מקבלים את כספם בחזרה באופן מבוקר ומסודר, החייב נפטר באופן הגון מעול החובות שהצטברו אצלו ואילו השלטון שומר על זכויותיהם הבסיסיות של כל המעורבים בעניין, ובאופן זה עוזר לקיים חברה דמוקרטית שמושתת על אמונה בשלטון החוק.

משמעותה של פשיטת רגל עבור החייב

חייב אשר באמת ובתמים איבד את כל הונו ואינו מסוגל לשלם את חובותיו, מומלץ לו מאוד להכריז על פשיטת רגל . על ידי פשיטת רגל שתגרום לעירוב רשויות השלטון במצבו, הוא יוכל להפסיק את ההתעמרויות מצד נושיו, ולייצב את עצמו מבחינה כלכלית ללא הפרעות. יתרון נוסף שהחייב זוכה בו במצב של פשיטת רגל , הוא שמיד עם הכרזתו כאדם המצוי במצב של פשיטת רגל, ההוצאה לפועל מפסיקה עם כל ההליכים שהיא מנהלת נגדו, וניתנת לו האפשרות לעשות סדר בחובותיו, ולהחזיר אותם באופן סדור ובטווחי זמן שיוכל לעמוד בהם.
עם זאת, במקרה שבו החייב מסתיר רכוש כלשהו מנושיו או מהשלטונות, הכרזה על פשיטת רגל עלולה להכניס אותו לבור עמוק וצרות רבות, מפני שהפיקוח הרב והתדיר שיופעל על נכסיו יגרום לגילוי מעשה המרמה, ובנוסף ללחץ שיחזור מצד נושיו, כעת גם תתלווה אליו תדמית בלתי מחמיאה במיוחד.

כיצד מגישים בקשה עבור פשיטת רגל ?

כל צד המעורב בעניין יכול להגיש בקשת פשיטת רגל , כלומר – הן החייב, אם ברצונו להפסיק את רדיפתו על ידי נושיו, והן על ידי נושה, אשר עלול לחשוד שחובו אינו משולם, על אף שלחייב יש אמצעים לעשות זאת.
בשני המקרים, מומלץ ביותר להגיש בקשת פשיטת רגל לבית המשפט המחוזי דרך עורך דין, המתמחה ספציפית בתחום של פשיטת רגל , מפני שמדובר בנושא מורכב ביותר ורק מומחה מנוסה יוכל להביא בו לתוצאות הרצויות והטובות ביותר.