25 פבר, 2020
                         077-2315758
וישנגרד צבי - משרד עורכי דין
עמוד הבית מידע שימושי טיפול בהליך פשיטת רגל: למה זקוקים לעורך דין?

טיפול בהליך פשיטת רגל: למה זקוקים לעורך דין?

השאיפה של כל אדם היא להימנע מכך, אבל העובדה היא שפעמים רבות זהו המוצא היחידי. לעיתים, החובות של אדם לנושיו רק מתגברים, כך שדומה שאין לו ברירה אחרת אלא להכריז על פשיטת רגל. מרגע זה, למעשה מתחיל הליך שלם, אשר השאיפה היא לסיים אותו במצב של הפטר, כלומר, כשהחובות נמחקים להם. כדי שזה יקרה, נדרש כמעט תמיד טיפול של גורם מקצועי בתחום. אותו איש מקצוע הוא לרוב עורך דין.

על המורכבות שבפשיטת רגל

הנקודה הראשונה שחשוב להזכיר היא שהליך פשיטת רגל היא מצב מורכב, שעלול להימשך חודשים על גבי חודשים. הוא מתחיל עם הגשת הבקשה לבית המשפט, אשר אליה נדרש לצרף לא מעט טפסים. בין השאר, המדובר הוא בדוח''ות אשר מסכמים את ההון העצמי של האדם, כמו גם את רשימת הגורמים להם חייב הוא כסף. בהמשך לכך, נדרש ממנו גם להגיש תצהיר, אשר מפרט בדיוק כיצד הגיע למצב הזה, לשיטתו. מיותר להדגיש שחובה שהטפסים הללו ימולאו במידת האמינות הגדולה ביותר, ללא כל ניסיון הטיה – הגורמים הרלוונטיים יבדקו זאת, ועלולים להעניש את מי שחורג מההוראות.

רק לאחר הגשתם של טפסים אלה מתחילים ההליכים הפורמליים: ראשית, ניתן צו הכינוס. תכליתו של האחרון היא לעכב את כל ההליכים המשפטיים והכלכליים החלים על אותו אדם. עם זאת, בשלב זה הוא הופך למוגבל ביותר מבחינות רבות. הוא לא יכול לצאת מגבולות הארץ, למשל, או להוציא כמויות עצומות של כספים שיביאו להגדלת החוב.

לאחר צו הכינוס, עשוי בית המשפט להכריז על פשיטת רגל הלכה למעשה. השלב האחרון ברשימה הוא מתן צו ההפטר, עם או בלי הסדר נושים. מרגע זה למעשה מקבל החייב מרווח נשימה כלשהו, והוא יכול להתחיל מחדש.

ההנחה: הקושי הוא גם רגשי

הפשיטת רגל, על אף יתרונותיה, מצריכה הקרבה מסוימת מצד האדם החייב. חשוב לזכור כי אדם אשר מגיע למצב הזה נמצא בוודאי תחת שורה ארוכה של לחצים. הנושים מתדפקים להם על הדלת, הבנק בוודאי עושה בעיות, והחשש הכלכלי משפיע על כל פעולה ופעולה. עקב כך, לרבים אשר חייבים כספים אין בהכרח את הכוח הנפשי להתנהל אל מול הרשויות הרלוונטיות, כך שכל סיוע הוא בבחינת גלגל הצלה בעבורם.

גורם מקצועי אשר מטפל עבורם בכל ההיבטים של פשיטת הרגל, ומעניק להם את הסיוע הנדרש, יכול לחולל תמורות חיוביות בהחלט בחיים שלהם. על אותו עיקרון, כאשר מושגות בסופו של דבר מטרות פשיטת הרגל, ניתן לחזור למעשה לקרקע כלכלית יציבה, מתוך ידיעה כי החלק הקשה של ההליך כבר נמצא מאחור.

אז למה עורך דין?

עורך דין המתמחה בהוצאה לפועל מעניק אמנם את הסיוע הנפשי הנדרש, אך הייעוד העיקרי שלו, כמובן, הוא לעזור מבחינה מקצועית. בהקשר הזה, הניסיון הרב שבוודאי יש לו הוא המשתנה המרכזי. יש לזכור שתחום ההוצאה לפועל נחשב לרחב ביותר. מעבר להתנהלות אל מול הרשויות, יש בו סעיפים על גבי סעיפים, שרחוקים מלהיות ברורים לאדם הממוצע. גורם מקצועי הבקיא בתחום יוכל להבהיר אותם עבור הלקוח, ובכך למעשה גם לסייע לו לנקוט באסטרטגיה מתאימה.

בעת בחירת הגורם המקצועי, רצוי לבחון בדיוק את הידע שיש לו בתחום האמור: ברור שהשאיפה היא לבחור בעורך דין אשר מאחוריו שורה ארוכה של מקרים משפטיים מאותו סוג, אשר מרביתם הסתיימו בהצלחה יחסית. מכיוון שצפוי הליך ליווי ארוך באופן יחסי, אפשר בהחלט להיפגש עם עורך הדין בארבע עיניים ולראות אם יש כימיה, שתאפשר יחסי עבודה מקצועיים וכנים בהמשך.