25 פבר, 2020
                         077-2315758
וישנגרד צבי - משרד עורכי דין
עמוד הבית מידע שימושי חשיבות ההכרזה על פשיטת רגל לצרכי הגנה מנושים

חשיבות ההכרזה על פשיטת רגל לצרכי הגנה מנושים

המציאות הכלכלית של 2013 אינה מסבירה פנים עבור רבים מאיתנו. כשההוצאות המחיה עולות, גדלים גם הסיכויים להיכנס לחובות. בהקשר הזה, וכאשר ברור שאין יכולת להשיג את הכספים הנדרשים, נותר לא פעם פתרון אחד לצורך הגנה מנושים, והוא הכרזה על פשיטת רגל.

משמעותה של פשיטת הרגל

פשיטת רגל, אם כן, היא הכרזה פורמלית על כך שלאדם אין ברגע נתון את היכולות הכלכליות המאפשרות לו לפדות את חובותיו. המטרה העיקרית שהוא בכלל יעשה זאת היא לצורך קבלת אותה שכבת הגנה, שתאפשר לו מעט מרווח נשימה. היא תמנע מאותם נושים לדרוש "בכוחניות" את הכספים, ותעניק להם אותם לרוב, על פי החלטת בית המשפט, כחלק מהליך כינוס נכסיו של החייב.מכאן עולה כי ההכרזה על פשיטת רגל מהווה גם פתרון ראוי מבחינת הנושים עצמם. כל התסריטים של "נקמה" או "קבלת הכספים ויהי מי" יוצאים כאן מהתמונה, ולו מכיוון שבדרך כלל אין לאדם החייב בנמצא את הכספים האלה כלל. כאשר ניתנת לו הזדמנות שניה, אם כן, גדלים הסיכויים להשבת החובות שלו בעתיד.

ואגב, ניתן למצוא גם פן דומה של הגנה מפני נושים אשר נוגע לחברות עסקיות, ולא לאדם פרטי. במצב הזה, ייכנסו לתמונה מונחים דוגמת "הקפאת הליכים" או "חדלות פרעון", שנועדו לחולל את אותה השפעה – לאפשר הסדרה של השבת החוב, ולמנוע הליכים חד צדדיים כנגד החברה אשר נקלעה לחובות.

הכול מתחיל בהגשת הבקשה

כל אדם יכול להגיש בקשה להכרזה על פשיטת רגל. אולם, על מנת להבחין בין אלה אשר ראויים להגדרה זו בפועל, החליט בין המשפט על הליך מסודר. השלב הראשון בו הוא ההגשה הפורמלית של הבקשה, כלומר, ההליך הבירוקרטי. בין השאר, מדובר כאן בדוח''ות אשר מפרטים בדיוק את הנכסים או החובות של אותו אדם, וכן מסמך על ויתור סודיות.

את הטפסים יש להגיש בארבעה עותקים, ובחתימתו של עורך דין מוסמך. אליהם נדרש להוסיף גם תצהיר מפורט, בו מסביר האדם את הסיבות שהביאו להידרדרות במצב הכלכלי שלו, עם דגש על החובות הספציפיות המופיעות בדוח''ות שהציג. כאן, מיותר לציין, נדרש לספר את האמת ורק אותה בלבד, וזאת מכיוון שכל נתון ייבדק בקפידה. הימצאות דבר מה כוזב בדיווח עלולה לגרום לסנקציות חמורות נגד אותו אדם.

המשמעות בפועל: עיכוב הליכים

להכרזה על פשיטת רגל יש יתרונות וחסרונות מבחינת ההגנה מפני הנושים. מצד אחד, צו כינוס הנכסים למעשה מביא להפסקה של כל אותם הליכים משפטיים, שייתכן מאד שהתחילו כבר כנגד אותו אדם בשלב הזה. בכך, כאמור, הוא מקבל מרווח נשימה, או אפילו הזדמנות נוספת.

מן העבר השני של המשוואה, עצם ההכרזה מציבה את האדם החייב במצב שאינו פשוט כלל, שעה שהוא מוגבל מבחינות רבות: אין באפשרותו לעיתים להוציא כספים, או אפילו לצאת מגבולות מדינת ישראל. זאת כדי למנוע, בהתאמה, מצבים בהם חובותיו גדלים, או לחילופין בריחה מהמדינה כשהחובות עדיין באיבן.

כך עושים זאת נכון

אפשר לראות, אם כך, שהכרזה על פשיטת רגל היא צעד מורכב בכל קנה מידה. הוא צריך לשמש כמוצא אחרון, ובעיקר עבור המעוניינים בהגנה מיידית מפני הנושים. ההליך כולו עלול להימשך מספר רב של חודשים, ויסתיים רק כאשר ייתן בית המשפט צו הפטר.

עקב המורכבות של המקרה, המלצה ברורה היא לא לעשות זאת ללא ייעוץ וליווי מקיף של גורם הבקיא בתחום, ובעיקר עורך דין שזהו אחד מתחומי ההתמחות שלו. דיני פשיטת הרגל בישראל מורכבים בכל קנה מידה, וכוללים סעיפים על גבי סעיפים, שאינם נהירים בהכרח לאדם הממוצע. זאת ועוד, נדרשת הכרה מקסימלית של תקדימים משפטיים שחלו בישראל בתחום, דבר שרק גורם מקצועי יוכל לספק.