25 פבר, 2020
                         077-2315758
וישנגרד צבי - משרד עורכי דין
עמוד הבית מידע שימושי הוצאה לפועל - כל המשמעויות של חייב מוגבל באמצעים

הוצאה לפועל - כל המשמעויות של חייב מוגבל באמצעים

בפסקי דין בדבר תשלום חובות, קורה לא אחת, שהסכום שנקבע על ידי בית המשפט לתשלום הוא סכום שהחייב אינו מסוגל לעמוד בו. במקרה זה, על החייב לפעול בדרך הבאה אם אין הוא רוצה להיכנס למאסר בהוראה של הוצאה לפועל - חייב אשר אינו מוסגל לשלם את החוב שנקבע לו, יכול לפנות אל ראש הוצאה לפועל ולבקש ממנו שיכיר בו כחייב מוגבל באמצעים.חייב מוגבל באמצעים - מה הדבר אומר מבחינת הוצאה לפועל ?

פירושו של התואר "חייב מוגבל באמצעים" הוא שעל מנת להקל על החייב בתשלום חובו, הוצאה לפועל מאפשרת לו להאריך את תקופת התשלום של החוב ולפרק את הסכום לתשלומים חודשיים קטנים, אשר החייב יצליח להתמודד איתם. חשוב לציין, שגובה הסכום לתשלום חודשי ייקבע אך רק על ידי הוצאה לפועל , ולזוכה לא תהיה כל אמירה בכך. עם זאת, הוצאה לפועל מאפשרת לזוכה לקיים חקירת יכולת לחייב בנוכחו עורך דינו, על מנת שתינתן לו האפשרות להפריך את טענותיו של החייב לגבי המחסור הכלכלי שלו.חייב אשר מקבל הכרה כחייב מוגבל באמצעים מקבל הארכת תקופת תשלום מצד הוצאה לפועל על פי העקרונות הבאים:

  • אם סכום החוב הוא מתחת ל-20 אלף ש"ח, התקופה שתינתן לו לפירעון על ידי הוצאה לפועל היא שנתיים.
  • אם סכום החוב הוא מתחת ל-100 אלף ש"ח, התקופה שתינתן לו לפירעון על ידי הוצאה לפועל היא שלוש שנים.
  • אם סכום החוב עולה על 100 אלף ש"ח, התקופה שתינתן לו לפירעון על ידי הוצאה לפועל היא ארבע שנים.


חייב מוגבל באמצעים - יש גם חסרונות

באופן כללי, לחייב לא משתלם לטעון בפני הוצאה לפועל שהוא מוגבל באמצעים אם אין זה מצבו, מפני שלתואר זה מתלוות לא רק פריווילגיות בתשלומים, אלא גם הגבלות רבות, למשל:  • הוצאה לפועל מונעת מחייב מוגבל באמצעים לצאת מן הארץ, כל זמן שחובו לא נפרע.
  • הוצאה לפועל תפנה לבנק של החייב ותורה לשנות את מעמדו ללקוח בעל הגבלות חמורות. פירוש הדבר הוא, שמחייב מוגבל באמצעים ישללו זכויות בנקאיות רבות, כגון פתיחת חשבון חדש או משיכת שיקים מחשבון קיים.
  • כמו כן, הוצאה לפועל אוסרת על חייב מוגבל באמצעים לעשות שימוש כלשהו בכרטיס האשראי שלו.
  • חייב מוגבל באמצעים מחוייב על ידי הוצאה לפועל לחתום על טופס ויתור על סודיות, אשר יתיר מעקב סדיר על מצבו הכלכלי והכנסותיו.