25 פבר, 2020
                         077-2315758
וישנגרד צבי - משרד עורכי דין
עמוד הבית מידע שימושי ברגל ימין: כך תעברו את הליך פשיטת הרגל בשלום

ברגל ימין: כך תעברו את הליך פשיטת הרגל בשלום

מהו צו כינוס נכסים? מה זה פשיטת רגל? האם חלק מחובותיכם עשויים להימחק לצמיתות? האם יש לכך השלכות על העתיד החברתי-כלכלי וכיצד יוצאים מהפלונטר הכלכלי אליו נקלעתם?

עו"ד צבי וישנגרד, העוסק בייצוג חייבים בהליכי ההוצאה לפועל ופשיטות רגל, פותר לכם את כל השאלות שתמיד רציתם לשאול בנוגע להליך הלא פשוט. "פשיטת רגל היא מתנה שמעניק המחוקק לחייבים – נצלו אותה בתבונה".

הרפורמה החדשה בהליכי פשיטת רגל מסייעת רבות לחייבים להביא לקיצן את התסבוכת הכלכלית ולפתוח דף חדש ללא חובות.

עלייה של מאות אחוזים בבקשות לפשיטות רגל בכל רחבי הארץ בשלוש השנים האחרונות, מוגדרת לא בכדי כ-"מכת מדינה". אלפי ישראלים, מרביתם שכירים, נאלצים להתמודד עם חשבונות מעוקלים, הגבלות בחידוש רשיון נהיגה ונושים לוחצים ובעיקר לחץ כלכלי ונפשי שלא מותיר להם ברירה מאשר לפנות אל הליך פשיטת הרגל.

במקרים מסוימים פשיטת הרגל אכן עשויה לשמש עבור החייבים כמוצא היחיד ליציאה לדרך חדשה, אולם עבור רבים אחרים מדובר בהליך לו הם אינם זכאים או כזה אשר אין להם את הניסיון הדרוש להתמודד מולו. עו"ד צבי וישנגרד, בעל ניסיון עתיר שנים עם מגוון רחב של לקוחות, מספק לכם את כל התשובות בנוגע להליך הלא פשוט ומעניק מניסיונו לטובת היחלצות מהפלונטר הכלכלי.


מהי פשיטת רגל?
מושג משפטי שמשמעותו חדלות פרעון של חייבים שהם יחידים, דהיינו אין באפשרות החייבים להחזיר את חובם לנושים. בעצם ההכרזה פורס כונס הנכסים הרשמי של מדינת ישראל את חסותו על החייב מול כלל הנושים, ומעניק לו הגנה בדמות הקפאת כל ההליכים המשפטיים המתנהלים מולו. למעשה, הליך פשיטת הרגל מעניק לחייב "פסק זמן" לצורך התארגנות מחדש והשלמת חובותיו בצורה מבוקרת במטרה לסייע לו לזכות באופק כלכלי.

מטרת הליך פשיטת הרגל הינו מתן הפטר בסופו של יום לחייב ומחיקת החובות שנוצרו בתום לב.

חשוב לזכור כי פשיטת רגל הינה בגדר מתנה אותה העניק המחוקק לחייבים ומשמעותה בפועל היא מחיקה ("תספורת") של מרבית החוב מול נושיו לצמיתות, זאת במידה והחוב נוצר ב-"תום לב", קרי ללא עבירות פליליות שנעשו במהלך הליך הבקשה, כמו הסתרת נכסים או העברתם ללא תמורה, דיווח כוזב לגבי כשירות יציאה לעבודה ו"עקיצות" למיניהם ועוד. צאו מנקודת הנחה שחובות צריך לשלם. המדינה כאן בשבילכם, אולם על מנת לזכות באמונה, ממש כמו בחיים – עליכם להיות הוגנים וישרים (!).

מהו צו כינוס נכסים?
שלב ראשוני הקודם להכרזה על אדם כפושט רגל מתבצע באמצעות מתן צו לכינוס נכסים הניתן ע"י ביהמ"ש המחוזי באזור מגוריו של החייב. בשלב זה ממונה לאחרון "מנהל מיוחד" מטעם ביהמ"ש שתפקידו לבחון האם אותו אדם עומד בקריטריונים לשם הכרזתו כפושט רגל. עם מתן הצו מבוטלים כל הליכי ההוצאה לפועל או כל הגבלה אחרת כנגד החייב, לרבות איסור על עיקול משכורת, מטלטלין, חידוש רישיון נהיגה, הפעלת חשבון בנק (ביתרת זכות בלבד) ועוד.

לאחר שמונה עשר חודשים מגיע הדיון בנוגע לחייב לביהמ"ש לצורך הכרזה רשמית על פשיטת רגל. במהלך השנה וחצי שחולפות החייב נבדק על ידי המנהל המיוחד, שתפקידו למצות את החקירה מולו ,לבנות עם החייב תוכנית עסקית-כלכלית לתקופה של שנתיים שלוש ולבחון האם מגיע לאותו החייב שרוב חובותיו ימחקו.

מהו המקור לפשיטות רגל בעידן הנוכחי? האם יש דרך להתמודד מול התופעה מבעוד מועד?
גידול מסחרר בשיעור של עשרות אחוזים בהיקף ההוצאה המשפחתית וההוצאה לנפש יוצרות התחייבויות כלכליות אותן לא ניתן תמיד להחזיר. בין ההוצאות המרכזיות:תשלומים על רכבים בליסינג, הלוואות חוץ בנקאיות מצד חברות אשראי הניתנות ללא בטחונות ובריבית גבוהה לצד התנהלות כלכלית לא תקינה מהוות את המתכון השלם להעמקת החובות. לכך יש להוסיף את מצבים בהם אדם מאבד את כושר עבודתו בשל מחלה או פיטורין. כך למעשה, בין רגע אדם שהרוויח 20-30 אלף שקלים בחודש, יכול למצוא את עצמו ללא הכנסה ועם חובות שרק הולכים ותופחים.

נקלעתי לצרות כלכליות ואני מעוניין לפתוח בהליך פשיטת רגל. כיצד עליי לפעול?
ראשית יש לדאוג לסדר בניירת. בידקו היטב מיהם הנושים להם אתם חייבים כסף ומהו גובה החוב שצברתם מולם. האם מדובר בספקים, בנקים, חברות אשראי, בני משפחה, רשויות המס או גורמים נוספים. היו כנים במתן התשובה קודם כל למען עצמכם והיקרים לכם, על מנת לפתוח את הליך הבקשה לפשיטת רגל בצורה כנה ונקייה למשעי.

במקביל, הקדישו מאמץ עליון במטרה למקסם את מקורות ההכנסה שלכם. חפשו עבודות נוספות. אל תבחלו גם בעבודת מזדמנות, משמרות לילה, סופי שבוע וכל דרך חוקית אחרת שתסייע לכם כלכלית. נקודה אופטימית מקורה ברפורמה שהנהיג כונס הנכסים הרשמי של מדינת ישראל בספטמבר 2013 שמטרתה לקצר משמעותית את תקופת ההמתנה עד להכרזה על חייב כפושט רגל למקסימום 5 שנים, חצי מהנהוג עד אז.

חיבים רבות טועים לחשוב שעדיף להם לצמצם את הכנסותיהם אם בעבודה ללא תלוש שכר או ללא חשבונית. כאשר בית המשפט, כונס הנכסים והנושים יראו שהחייבים עושים ככל יכולתם להחזיר את חובותיהם, יהיה קל יותר לקבל את ההפטר מהחובות.
שתפו פעולה עם המנהל המיוחד, גלו שקיפות לגבי הכנסות, נכסים וכל אשר יבקש. זכרו – שיתוף פעולה עימו עשוי לשמש עבורכם כקרש קפיצה לעתיד כלכלי טוב יותר.

שיהיה בהצלחה,
עו"ד צבי וישנגרד

אין בתוכן דלעיל משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי; כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו'/או מקיף ו/או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד.